Slzný sprej byl vyvinut a testován tajně v Porton Down ve státu Wiltshire v Anglii přibližně v padesátých a šedesátých letech. Testován byl na zvířatech a následně dobrovolnících britské armády. Plyn má menší účinek na zvířata díky nedostatečně vyvinutým slzným žlázám a ochraně kožešinou.
Největší rozdíl mezi slzným a pepřovým sprejem je v chemickém složení a způsobu uvolnění obsahu. Pepřové spreje se někdy označují jako OC sprej. V pepřových sprejích se používají přírodní látky, zatímco v slzném spreji (CS sprej) je tvořen výhradně z chemických sloučenin.
Slzný sprej (plyn) se nejčastěji skládá z 0 – chlorbenzylidenmalononitril (CS) nebo 2 – chlorbenzalmalononitril (CN). Nejčastěji označené jako CS nebo CN sprej, CS ani CN plyn jsou syntetické, ogranické, halogenové sloučeniny, které mají práškovou konzisteni při pokojové teplotě.
Jsou různé způsoby, jak slzný plyn uvolnit. Běžný uživatel si koupí slzný sprej, zatímco obranné složky mohou používat slzné granýty, slzná děla a další možnosti, jak sloučeniny uvolnit do ovzduší.
Jaké má slzný plyn (sprej) účinky? Extrémní pálení nosu, očí a krku. Zvýšení krevního tlaku, nedobrovolné zavření očí, kašel, sekreci hlenu, nevolnost a zvracení.
Ve většine případů účinky slzného spreje odezní do 30 minut.